Doprava do Užhorodu - Užhorod.net

Doprava do Užhorodu

Užhorod je velmi dobře dopravně dostupný nejen ze Slovenska, ale i z České republiky.

LEO Express - Regiojet - Slovenské dráhy - Autobusy - Vlaky - Auto - Autovlak - Blablacar.com - spolujízda - Inzerce spolujízdy na stránce události - Slemence - taxi - Hraniční přechody - Zdolání hraničního přechodu - přestup v Košicích - ostatní

LEO Express – le.cz

Kombinovaná doprava vlak – autobus na lince Praha – Užhorod zastřešená jednou společností. Jde o nejjednodušší pohodlnou variantu, sice ne nejlevnější ani nejkomfortnější, ale pro nezkušeného cestovatele jí doporučuji.

Na trase Košice – Užhorod jedete vlakem a v Košicích přestoupíte na autobus stejné společnosti. Přestup trvá pár minut.

Výhodou je, že jízdenky kupujete u jedné společnosti a v případě zpoždění by se o vás měli postarat.

Nedoporučuji noční spoj s plánovaným příjezdem do Užhorodu po 5 hodině. Ve skutečnosti často přijíždí mnohem dřív. Vy se tak ocitnete uprostřed města třeba v 2 hodiny v noci (středoevropského času). Za ubytování zaplatíte o noc víc, a stejně se nevyspíte a to ani v autobuse.

Já sice nabízím noční vyzvednutí, ale jde o placenou službu.

Ceny nejsou pevné, dopravce je mění podle mnoha faktorů. Aktuální cenu tedy zjistíte u nich na webu.

Tipy:

  • Pokud bývá obsazeno, často jde jen o autobus Košice - Užhorod., ale ve vlaku do Košic jsou místa. Pak lze koupit jízdenku jen do Košic a odtud se přesunout některým z přeshraničních autobusů.

  • Na lince do Užhorodu je nabízena jen kategorie Ekonom. Pokud chcete vyšší, musíte si koupit jízdenku na 2x, tedy jednu do Košic (Lux, Busines) a pak z Košic (Ekonomy).

Web najdete na adrese le.cz

Regiojet + přeshraniční autobus

Komfortnější a levnější variace výše uvedené možnosti. Rozdíl je v tom, že celou cestu nejste u jednoho dopravce. Koupíte si jízdenku na vlak do Košic a odtud už do Užhorodu dojedete přeshraničním autobusem.

Dle mého jde o nejchytřejší variantu.

Web najdete na adrese regiojet.cz

Slovenské dráhy + přeshraniční autobus

Obdoba předchozí dopravy. Výhodou Slovenských drah je to, že studenti a důchodci mají možnost cestovat zdarma. Přičemž to platí i pro občany ČR. Kdo využívá dopravu zdarma, často cestuje až do Michalovců a na přeshraniční bus přestupuje tam.

Pokud chcete využít možnosti cestovat zdarma, potřebujete si vyřídit patřičnou legitimaci. To ale není problém.

slovakrail.sk + idos.cz

Autobusy

Mezi ČR a Užhorodem jezdí přímé  autobusové  linky, které provozují společnosti:

regabus.cz/cs

eurobus.sk/zahranicna-a-dialkova-doprava/

Užhorod - Michalovce - Košice - Prešov - Brno - Praha

Některé to jezdí jako jednu linku, ale s přestupem:

ckeurotour.sk/cp.html (přes Svidník)

sad-po.sk/index.php?show=12 (přes Prešov)

Mezi Slovenskem a Užhorodem navíc jezdí:

sad-po.sk

flixbus.cz

sad-po.sk

arriva.sk

slovakrail.sk

cd.cz

Ужгородське АТП

Erabus

Doprava vlakem až do Užhorodu

Ze Slovenska a Maďarska je možné do Užhorodu přicestovat vlakem přes železniční stanici Čop. Tuto variantu však nedoporučuji, respektive doporučuji pouze pro vlakové fanoušky, nebo když plánujete navštívit také Budapešť.

Autovlak

Pokud chcete na Ukrajině jezdit vlastním autem, je možné do Košic přicestovat komfortně autovlakem a z Košic pak přejet do Užhorodu po vlastní ose. Bohužel služby lze využít jen  Prahy.

cd.cz/dalsi-sluzby/autovlak/default.htm

Vlastním autem

Při cestování vlastním autem je důležité vědět, že musíte být v technickém průkazu zapsaný jako vlastník vozidla. V opačném případě potřebujete od vlastníka notářsky ověřenou plnou moc k vozidlu. To i v případě, že auto je v majetku vašeho s.r.o.čka.

Blablacar.com

Osvědčený web pro spolujízdu. Můžete na něm najít řidiče, který jede přes Užhorod. Na Ukrajině se Blablacar docela používá. Pokud se budete přepravovat tímto způsobem a v Užhorodu musíte být na určitou hodinu, doporučuji cestovat s větší rezervou nebo si vybírat řidiče s vyšším hodnocením. Pozor, Blablacar často využívají profesionální ukrajinští dopravci, a ti většinou chtějí vyšší cenu, než která je uvedena na webu - počítejte tedy s tím, že cena se domlouvá při úvodní komunikaci.

Blablacar.com

Oznámení v diskuzi u události

Pokud se účastníte nějaké mnou pořádané akce, pak k ní často bývá na FB otevřena stránka události. Tam najdete diskuzi. Do ní je možné dát poptávku na spolujízdu. Často se najde řidič, který jede na stejnou akci a v autě má místo.

Auto - pěší přechod Slemence

Občas lidé cestují do Užhorodu tak, že přijedou k přechodu pro pěší ve Slemencích., Tam je nedaleko hlídané parkoviště, kde nechají auto. Hranici pak přejdou rychle pěšky, z ukrajinských Slemenců pak do Užhorodu cestují autobusem (vyjíždí od kostela) nebo taxíkem.

Taxi

V případě zájmu Vám mohu nabídnout zajištění taxíku Košice - Užhorod. Objednat jde i minivan, nebo mikrobus. Aktuální ceny na dotaz.

Hraniční přechody

Ze Slovenska se lze na Ukrajinu dostat následujícími hraničními přechody:

  • Vyšné Nemecké - Užhorod - s vyjímkou pěších  a cyklistů

  • Ubľa - Malyj Bereznyj

  • Veľké Slemence - Mali Selmenci - jen pro pěší a cyklisty

  • Čierna nad Tisou - Čop - vlakový

Kromě Slemenců kde je provozní doba 08.00 - 20.00 SEČ, fungují uvedené přechody non-stop.

Z Maďarska se jde na Ukrajinu přicestovat například přes následující přechody

  • Záhony/Čop

  • Beregsurány/Astej

  • Tiszabecs/Vilok

Přechod přes hraniční přechod

Pokud jedete autobusem, bývá přechod směrem na Ukrajinu bezproblémový o případné úplatky se stará řidič.

Jedete-li autem je situace komplikovanější. Na slovenské straně vám  úředníci sami řeknou co máte dělat. Na ukrajinské straně si to musíte většinou oběhat sami.  Přičemž Vás musí zkontrolovat pohraničník, celník a imigrační úředník. Pokud jedete poprvé,  koukejte se po ostatních a dělejte to co oni.

O plné moci jsem se zmínil výše.

Při cestě opačným směrem počítejte na slovenské straně s důkladnou kontrolou. Jedete-li autobusem, budete z něj muset i s zavazadly vystoupit a projít kontrolu v odbavovací hale (platí pro přechod Užhorod).

Přestup vlak - autobus Košice

Autobusové nádraží v Košicích je od vlakového kousek, přibližně 100 metrů. Když vyjdete z vlakového nádraží, to autobusové uvidíte po levé ruce. Autobusy do Užhorodu zpravidla odjíždějí z 1. nástupiště. Jízdenky lze koupit v autobuse.

Pokud patří navazující spoje různým společnostem, může se stát, že vám autobus ujede. V tom případě doporučuji čekání na další spoj zkrátit v nedalekém, velmi pěkném centru Košic.

Negativní zkušenosti

LUBJANO TRANS - Zastavuje, kde nemá, naopak tam, kde má podle jízdního řádu zajíždět nezajíždí. Klienti čekali na spoj v Popradu a autobus vůbec nepřijel.V Užorodu má napsánu jako cílovou stanici letiště, jenže tam zajede jen na požádání, tedy já jsem čekal klienty a řidič je vysadil na autobusáku, kam podle jízdního řádu vůbec stát neměl. Společnost mívá velmi velké zpoždění.

Ostatní

Jízdní řády (nekompletní) najdete na  idos.cz

Poznámky

Eurobus jezdí z Prahy až do Užhorodu, jen je třeba si koupit lístek do Košic a pak do Užhorodu, prý nemají licenci na přímou linku, ale jede se jedním busem celou dobu, bez přestupu. - Sabina Mik

Tento text se snažím stále aktualizovat, přesto mohou být informace v něm obsažené zastaralé. Pokud najdete nějakou nepřesnost nebo si myslíte, že znáte fintu, která by zde měla být uveřejněna, poprosím vás o zaslání na email petr.zidek@gmail.com